​פרוגראמה

בשלב זה אנו  מגדירות עם הלקוח פרוגראמה מפורטת המבוססת על הצרכים והבקשות של כל בני הבית בכל אחד מהחללים.

אנו עוברות אזור אזור במטרה להבין ולהגדיר את אופי השימוש בו.

לא פעם אנו נתקלות במצבים שבהם אחוז השטח שמוקצה לחלל אינו פורפורציונלי לכמות השימוש שבו. אנו מזהות אזורים שהוקצה להם שטח גדול אך למעשה הם כמעט אינם בשימוש, ולחילופין אזורים שהוקצה להם שטח קטן מאוד למרות שימושם הרציף.

הגדרת הפרוגראמה בצורה מדויקת תסייע לקבוע את אחוז השטח הנכון שיוקצה  לכל חלל וחלל בשלב התכנון .

לכן, בשיחה עם הלקוח, אנו מבקשות לרדת לפרטים בכל התחומים: תחביבים, אוספים, דיסקים, ספרים, בגדים, נעליים, תרבות, אומנות וכו', על מנת להבין  ולהגדיר את הצרכים ואופני השימוש. למשל, כשמדובר באוספים, נגדיר לא רק את הכמויות הקיימות לפני השיפוץ אלא גם את קצב הגידול של אותו אוסף  (במידה והוא עדייין בהתהוות).

רק לאחר שהפרוגראמה יושבת בשלמותה, מובנת, מוגדרת ומוסכמת - רק אז אנו ניגשות לשלב התכנון.

תכנון ראשוני

בשלב זה, לאחר קבלת תוכנית מדידה של השטח, אנחנו ניגשות לתכנון החלל מנקודת מבט חדשה: אנו מתייחסות לחלל כולו, למעטפת ולאלמנטים הקונסטרוקטיביים, ומתחילות בחשיבה "מחוץ לקופסה" על מגוון אופציות של חלוקת החלל. אנו מתייחסות כמובן לאופציה התכנונית הראשונית שאותה הציג לנו הלקוח בשלב הפרוגראמה, אך מציגות לו גם שתיים-שלוש אופציות נוספות. לא פעם הלקוחות בוחרים בהתלהבות באחת האופציות החדשות שהצענו, שעל אף היותה שונה מהרעיון הראשוני שהציגו בתחילת התהליך היא הולמת טוב יותר את צרכיהם מבחינה תכנונית.

רק לאחר שהלקוח בוחר את האופציה המועדפת עליו אנו ממשיכות לשלבים הבאים...

קונספט עיצובי

בשלב זה אנו מנחות תהליך שלאורכו נגבש עם הלקוחות קונספט עיצובי וסגנוני. אנו חושפות את הלקוחות למגוון סגנונות בכל התחומים הרלוונטיים, אשר מתוכם ייבחר הסגנון המועדף על-ידם.

הדמיות

כבר בראשית דרכנו כמעצבות הבנו שרבים מתקשים בקריאת תוכניות דו-ממדיות של חללים וביכולת לדמיין את התוצאה הסופית.  היות ואנו מאמינות כי הלקוח חייב להבין במדויק את האופן שבו ייראה החלל טרם היציאה המעשית לדרך, הוספנו שרות של הנפקת הדמיות פוטוראליסטיות שנותנות מבט של 360 מעלות על אזורים מהחלל. מטרת ההדמיות להמחיש את החלל הסופי הן מבחינה תכנונית (מיקום קירות, חלונות, פתחים וכו') והן מבחינה עיצובית (רהיטים, תאורה, צבעוניות וכו').

מטבח

אנו עוברות עם הלקוח על שאלון מורחב בנושא המטבח שמטרתו להבין את כל הצרכים של הלקוח במטבח העתידי (מידות מוצרי חשמל, כמויות של כלים חד פעמיים, שימורים, פלסטיקים, כלי הגשה, סרוויסים וכו').

בהתאם לרשימה זו  אנו מנפיקות את תוכנית המטבח שבסופה יוצגו חזיתות מפורטות עם רשימת התכולה בכל אחת מהיחידות. 

נציין שבשלב זה התכנון נעשה בקורלציה לקונספט העיצובי שנבחר. לדוגמה, מטבח כפרי יתאפיין באלמנטים מתאימים (כגון קושרות אנכיות ואופקיות, רגליים מסוגננות וכו') ואילו מטבח מודרני יתאפיין בקוויים נקיים ומינימליסטיים.

בהמשך התהליך אנו מלוות את הלקוח לחברת המטבחים / הנגרים  לבחירת חומרי הגמר הסופיים (כגון פירזול, חזיתות, ידיות וכו').

חללים רטובים

שלב זה מתחלק לשניים:

בשלב הראשון אנו עורכות ללקוח הכרות עם עולם הברזים והסניטריה, כולל ההבדלים ביניהם (כגון: אינטרפוץ 3 דרך לעומת 4 דרך, ברזי קיר לעומת ברזי פרח, אסלות תלויות לעומת אסלת מונובלוק וכו'). בהתאם לבחירות הסופיות אנו מנפיקות את התוכניות הרלוונטיות.

בשלב השני אנו מלוות את הלקוח בבחירת חיפויים וריצופים ובהתאם לבחירות אנו מנפיקות תוכנית פריסה לכל החללים הרטובים.

חלונות ופתחים

מגוון הפרופילים הוא רחב. לכן, ראשית, אנו מציגות ללקוח את האפשרויות העומדות בפניו הן מבחינת החומרים (ברזל, אלומיניום או עץ) והן מבחינת הפרופילים (הזזה, ציר, קיפ, דרי קיפ וכו). לבחירה זו מתווסף פרמטר נוסף וחשוב לא פחות והוא הפתח ביחס להעמדת הריהוט. כלומר, סוג הפתח חייב להיות בקורלציה לתוכנית הריהוט ובכך להבטיח שלא יהיו התנגשויות של כנפי חלונות/דלתות עם הריהוט שבסמוך לו... 

חשמל ותאורה

אנו מאמינות שדיוק בתכנון החשמל והתאורה משפיע על איכות החיים עבור השוהים בכל חלל באשר הוא.

חלל, מעוצב ככל שיהיה, לא יהיה הרמוני ונעים במידה והתאורה לא תהיה מדוייקת. מרבית החללים מהווים צומת להתרחשויות שונות ולכן התאורה חייבת להיות נכונה בהתאמה: לדוגמה, תאורה פרקטית לקריאה, לעבודה על מחשב או לבישול, ולחילופין, תאורה אווירתית לשיחה וכו'.

לכן, בשלב זה אנו עוברות עם הלקוח על שאלון מפורט הכולל את כל התחומים הנושקים לחשמל ותאורה.

חשוב לנו להבין את כל צרכי הלקוח ולהציע לו את מגוון הפתרונות גם כאשר חלקם הם עתידיים (לדוגמה, שקע כח לטוחן אשפה, הכנה למחמם מגבות, מפסק מחליף לבויילר או הכנת תשתית למערכות טכנולוגיות שונות).

בכל חלל יוגדר המיקום והסוג של גוף הקצה (לדוגמה: גוף תאורה צמוד קיר/תקרה ; מפסק מחליף/יחיד; שקע רגיל/כח וכו').

כתב כמויות

בשלב זה אנו מנפיקות מסמך הכולל בין היתר תוכניות עבודות הריסה ובנייה (קונספטואלים), סנטריה, חשמל, תאורה וכו'.

כתב הכמויות מבוסס במלואו על תוכניות העבודה כאשר בכל אחד מהפרקים אנו מפרטות לפרטי פרטים את כל הנקודות לביצוע.

אנו רואות שני יתרונות בולטים בהנפקת כתב כמויות מסוג זה: יתרון ראשון הינו בכך שככול שהרשימה תהיה מפורטת יותר כך הסיכוי לחריגה מהתקציב (עקב דברים שנשמטו בעת התמחור) תהיה קטנה יותר. היתרון השני מתבטא בכך שבזמן מיקוח בין קבלן לקבלן אפשר להשוות ביתר קלות בין הצעות המחיר השונות על  פי פרקים ובכך להשוות תפוחים לתפוחים...

לאחר שכתב הכמויות מוכן ומלונקג' עם כל תוכניות העבודה, מועברת חבילת התוכניות וכתב הכמויות לקבלנים השונים...

נגרות

בשלב זה אנו מגדירות פרוגראמה מפורטת עם הלקוח עבור כל אחד מפרטי הנגרות. בהתאם לפרוגראמות הללו אנו מנפיקות את תוכנית הנגרות המפורטת. במקביל לתוכניות אנו מציעות ומציגות ללקוח מגוון חומרי גמר עבור האלמנטים השונים. חלק מן ההצעות נעשות בבית הלקוח ע"י דוגמיות שאנו מביאות איתנו (סוגי עצים, פורמייקות, מניפות צבעים וכו') וחלקן נבחרות אצל הנגר המבצע.

סטיילינג

עבור האדם הממוצע הנכנס לפרוייקט שיפוץ, תהליך בחירת הריהוט והציוד הנלווה להלבשת החלל יכול להיתפס כארוך ומעיק לאור ההיצע הרב הקיים בשוק...

אנו סבורות שליווי והכוונה נכונים הופכים את התהליך לממוקד, תכליתי ובעיקר... מהנה.  

תהליך הבחירות יכול להתבצע בכמה אופנים:  

1. ימי סיור משותפים שלנו עם הלקוח.

2. ימי סיור שלנו שבסופם נציג ללקוח את המלצותינו.

3. איתור מוצרים רלוונטיים באינטרנט ואספקת תיאור והצעות מחיר של המוצרים ללקוח. חומרי הגמר שאנו מציעות ללקוח מבוססות על תקציב הפרויקט. אנו מאמינות כי חשיפת הלקוח לחומרים שאינם בקורלצייה לתקציב הינה חשיפה מיותרת שיכולה לגרום לתסכולים מיותרים. אי לכך אנו דואגות למקד את ימי הסיור בחנויות שמתאימות ללקוח הן תקציבית והן עיצובית.

הנחיות  תרום ביצוע  בשטח

בשלב זה, אנשי המקצוע שנבחרו על-ידי הלקוח מתחילים בביצוע הלכה למעשה של תוכניות העבודה. 

אנו מאמינות שהדרך הנכונה לביצוע בפועל של התוכניות מושתתת על דינמיקה טובה ושיתוף פעולה מלא עם המבצעים.

לכן, במהלך תהליך השיפוץ,  אנו מבקרות באתר בנקודות זמן מסוימות שמתואמות יחד עם הקבלן, ועוברות עם אנשי המקצוע הרלוונטיים לאותו שלב על תוכניות העבודה לקראת תחילת הביצוע.